VLADIMÍR REJMON

úvodní strana
literatura - co čtu
...GKCH
...GMD
...Orwell
...co jsem četl
moje odkazy
rejmon.architekt

ČTENÁŘSKÝ DENÍK


Knihy jsou řazeny zhruba v pořadí, v jakém jsem je četl - ty, které jsem četl naposledy, jsou na začátku. V závorce na začátku jsou informace o knize, a v závorce na konci je uvedeno, kdy jsem knihu četl, popř. kde jsem k ní přišel, atd.

Leoš Kyša: Sudetenland
(2023) Jak by to mohlo vypadat v Sudetech po sametové revoluci, kdyby neproběhl kompletní odsun Němců.
Leoše Kyši jsem si všiml poprvé na Youtube před několika lety jakožto ostrého skeptika a jako člověka, který infiltroval sekty - to mi přišlo extrémně zajímavé. Připadal mi jako jasný ateista. Pak jsem s překvapením zjistil, že se hlásí ke křesťanství ... Zhltal jsem spoustu knížek, které napsal jako František Kotleta - když upíři brání Zemi před invazí mimozemšťanů, chci být samozřejmě u toho!
No a teď se pustil - pod svým vlastním jménem, a seriózně - do tématu odsunu Němců a vztahu Čechů s Němci. Podle mě dobrá a odvážná kniha.
(musel jsem jí dostat k vánocům, četl jsem na přelomu 2023/24)
Klostermann: Ze světa lesních samot
(1891, 1894) Byli jsme na dovolené na Šumavě, tak jsem si řekl, že číst na tomto místě Klostermanna bude naprosto na místě. Stáhl jsem si free e-knihu ze stránek Pražské městské knihovny a za chvíli jsem četl. Bavilo mě to, postavy jsou pěkně vykreslené, osudy poutavé, Šumava dramatická, divoká, mokrá.
(četl jsem na Šumavě 2023/7, e-kniha)
Jiří Suchý: Klaun si povídá s Bohem.
(2017, 2021, Gelén) Suchého mám rád. Osobní - subjektivní povídání o jeho víře v Boha.
(četl jsem asi 2021)

...

Dwight D. Eisenhower: Invaze do Evropy
(Crusade in Europe, 1948), Výborný pohled na 2. světovou válku z pozice vrchního velitele - vlastně vrcholového manažera. Důležitost logistiky, výběru velitelů do příslušných funkcí. Význam bagru při vedení války. Ohled na vlastní vojáky, starost o ně.
(četl 2017)
Pavel Kosatík, Michal Kolář: Jan Masaryk – Pravdivý příběh
(1998... 2016) Fascinující. Pohled bez předsudků - ani glorifikace, ani odsouzení. Spolu s příběhem Jana Masaryka sledujeme i příběh Československa. Je deprimující, jak jsme vlezli do chřtánu těm zasranejm komunistům. (četl jsem 2016-2017, mám papírovou knihu)
Pavel Kosatík: České snění
(2010, Torst) Několik pojednání o různých českých snech - rozumných i bláznivých, podložených i nepodložených. Například: sen o Slovensku, sen o Rusku, o SSSR, o Rukopisech, o životě bez Němců... (četl jsem cca 2016; papírová kniha, kterou jsem si přál k vánocům)
Louise Penny(ová): Zátiší
(2005, Still Life) Docela hezká detektivka z kanadského frankofonního venkova. Jen poněkud politicky korektní, trochu agitka - sympatický homosexuální pár, který ani nemohl být v podezření. Taky jsem se dozvěděl něco o lukostřelbě. A víc už neřeknu, nebo hned poznáte, kdo je vrah. (cca 2016, e-kniha)
John Green: Hledání Aljašky
(2005, Looking for Alaska) Cestopis nečekejte. Příběh z americké internátní střední školy, čtivý, působivý, zajímavý, v sedmnácti bych si ho užil víc :-)
Vybrané hlášky:
... Člověk myslí, že umí chodit po vodě, jenže pak se ukáže, že má jen načuráno v botách. ...
... "Já možná umřu mladá," prohlásila. "Ale aspoň umřu chytrá. A teď zpátky k tangentám." ...
... V puse jsem měl, jako by mi přes noc do krku vlezl skunk a umřel tam. ...
(2015, e-kniha)
Lars Kepler: Svědkyně ohně
(2011, Eldvittnet) Severská detektivka. Detektiv je hrdina, potápí se bez přístroje, běhá, střílí, zachraňuje. Zlidšťuje ho migréna, kterou občas trpí. Při vyšetřování rozplete kde co, ale nějak se nemůžu zbavit dojmu, že by mu prospěla stáž u policie Modrava. Pachatele má po ruce, ale ten se musí nakonec prozradit prakticky sám... (četl jsem asi 2015, e-kniha)
Jean Liedloffová: Koncept kontinua
(1975, Continuum concept) ... (četl jsem 2014-2015)
Jonas Jonasson: Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
(2009, Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvan) Dobrá komedie. (četl jsem 2014 jako e-knihu, kterou jsem dostal k nákupu)
Dan Brown: Inferno
(2013, Inferno) No ... (2014, půjčeno)
Pavel Kosatík: České okamžiky
(2011, Torst) ... (četl jsem 2014, pod vlivem "Českého století")
Ignát Herrmann: Otec Kondelík a ženich Vejvara
(1898) Úžasný výlet do Prahy konce 19. století, skvělý popis reálií. Známá místa v době, kdy se po Praze chodilo hlavně pěšky, občas drožkou a výjimečně tramvají. Sokolové v uniformách. Samozřejmě plzeňské pivo. Vinohrady byly nová moderní čtvrť, plná technických vymožeností, ještě to ani nebyla "Praha". Na nádražích se mluvilo německy.
Průběh známosti magistrátního úředníka pana Vejvary a Pepičky Kondelíkové - dcery z dobré pražské rodiny. První půlka knihy je trochu méně záživná (humor konce 19. století)... ale v druhé půlce se to rozjede, vztah směřuje ku sňatku, nikoli bez překážek a komplikací. (podzim - zima 2013; knížku jsem dostal od kolegy, pochází z likvidované knihovny jednoho prvorepublikového domku...)
Philip Yancey: Proč se obtěžovat s církví?
(1998, Church: Why bother?, česky vydal Návrat) (konec léta 2013)
Anselm Grün: Nebe začíná v tobě - Moudrost Otců pouště pro dnešní dobu
(1994, Der Himmel beginnt in dir. Das Wissen der Wüstenväter für Heute. Česky vydal Zvon) Inspirativní pohled na jednu část křesťanské tradice. (léto 2013, četl jsem pod stromem u vody...)
Marie Kožíšková: Pěšky do Říma
(2007) Deník z cesty: pěšky skoro 1500 km za 49 dní, z Bakova do Říma. (léto 2013, knížku jsem dostal od autorky)
Paul Johnson: Bleskové portréty 20. století
(Brief lives) (jaro 2013)
Michael Paterson: Winston Churchill - Fotobiografie
(2006, česky vydala Metafora) I když je to fotobiografie, textu je tam taky celkem dost. Některé věci autor popisuje či hodnotí trochu jinak než Paul Johnson. Výborný doplněk k Johnsonově knize. (Četl jsem na zač. r. 2013, koupil v Levných knihách za babku)
Paul Johnson: Churchill
(2009) Výborná kniha, krásně se čte, není dlouhá. Osobnost Winstona Churchila je ohromující, někdo takový by se hodil i dnes. Doufám že někde je a včas se vyloupne, až půjde do tuhého. (četl jsem po vánocích 2012)
David Floryk: Zasuté kameny - Deset postav konzervativního myšlení
(2008, vydal Konzervativní klub) Deset krátkých inspirativních portétů osobností západního křesťanského myšlení posledních čtyř století. Lidé z různých míst i časů - ale jejich stopa je patrná dodnes. Mnohé jejich myšlenky tvoří dobré základy naší svobody a blahobytu, jsou součástí našeho poznání.
Jiří Třanovský - významný literát, autor mnoha dodnes zpívaných písní
Edmund Burke - "k vítězství zla postačí, když dobří lidé nedělají nic"
William Wilberforce - poslanec, který prosadil zrušení otroctví. Dvakrát týdně se s přáteli scházeli k modlitbám, pracovali společně na prosazení zákazu obchodu s otroky. 20 let zákon předkládal, než uspěl.
Lord Acton - "moc má sklon korumpovat; absolutní moc korumpuje absolutně"
Abraham Kuyper - nizozemský reformovaný teolog, myslitel a politik
Emanuel Rádl - Don Quijote české filosofie, redaktor Křesťanské revue
Dittrich Bonhoeffer - významný teolog, účastník odboje, popravený nacisty
Clive Staples Lewis - autor Letopisů Narnie, křesťanský spisovatel a myslitel
Jonathan Edwards - jeden z kazatelů "Velkého probuzení" v Americe
Francis Schaeffer - americký evangelikální myslitel
(četl jsem 2012, koupil jsem ve svém knihkupectví :-)
Mark Greene: Od pondělí do pátku...
(2001, Thank God it s Monday, česky vydal Návrat domů) ... (četl jsem 2012)
Ondřej Neff: Měsíc mého života
(1988) Pravidelně čtu Neffův Politický cirkus na Neviditelném psovi, tak jsem si chtěl přečíst nějakou jeho sci-fi. Dala by se vytknout spousta věcí - neuvěřitelné situace, krkolomné nebo naopak laciné zvraty. Světová literatura to zrovna není. Nicméně jako oddychovka dobré, chytla mě a rád si přečtu další. (léto 2012)
Pavel Hošek: A bohové se vracejí - Proměny náboženství v postmoderní době
(2012, vydal Mlýn) Výborná kniha. Popisuje vývoj, který by člověk mohl snadno při povrchním pohledu (nejen) z České kotliny ignorovat. Často někdo opakuje, že jsme nejateističtější národ na světě, ale jak to je? A proč? Spousta lidí žije v samozřejmém přesvědčení, že náboženství je věc minulosti, věc "středověku", a zatím náboženství v různých formách nabírá na významu. Užitečná je kapitola, kde se autor zamýšlí nad tím, jak by křesťané měli na situaci reagovat. (léto 2012)
Pavel Hošek: C.S. Lewis - mýtus, imaginace a pravda
(2004, vydal Návrat domů) Výborná knížka, z počátku poněkud vědecká, ale hezky mluví o Lewisově vyjímečnosti, odhaluje souvistosti... (začátek léta 2012)
Todd Burpo a Lynn Vincent:
Nebe opravdu je... Neuvěřitelné vyprávění o cestě malého chlapce do nebe a zpět
(2010, Heaven is for Real. A Little Boy`s Story of His Trip to Heaven and Back, česky Návrat Domů) Bestseller, prodal jsem mnoho kusů, tak jsem si ji taky musel koupit a přečíst :-) Opravdu chytne, přečtete ji velmi rychle. (četl 2012)
Marcela Klíčová: Vzestup křesťanství - dějiny prvních pěti století církve
(2009, vydal: Návrat domů) Hodnotím kladně. (četl 2012)
Chuck Norris: Jaký je doopravdy Chuck Norris?
(2009, The Official Chuck Norris Fact Book: 101 of Chuck`s Favorite Facts and Stories, česky vydal Kvartus Media. Přečetl jsem knihu od Chucka Norrise a přežil! Bylo by super, kdyby bylo víc chlápků, co umí lumpa pořádně kopnout (s otočkou). (četl 2012)
Tomáš Sedláček:
Ekonomie dobra a zla - Po stopách lidského tázání od Gilgameše po finanční krizi
(2009) Výjimečná, užitečná kniha; svěží, nezblbnuté myšlení. Jen se mi chce říct: "A co dál?" Po tázání by to chtělo nějaké odpovědi. Kniha je dobrý začátek, úvod; měla by mít pokračování - co udělat pro to, aby ekonomika / společnost dobře fungovala? (dočetl jsem v r. 2012)
Aldous Huxley: Konec civilizace
(1931, Brave New World) Legendární kniha, bývá srovnávána s Orwelovým "1984". Orwell se mi zdá realističtější, co se týká motivace a chování vládnoucí třídy, u Huxleyho je ta nezištná motivace establishmentu poněkud neuvěřitelná, nicméně příběh hezky ilustruje to, že dobro nejde lidem nalajnovat a vyrobit. Mnohé situace bezvadně popisují současnou konzumní zábavně-sportovní společnost. (četl jsem v létě 2011, koupil v antikvariátě v Kutné Hoře)
R. L. Stevenson: Do jižních moří
(In the South Seas) Cestopisná kniha, svědectví o tom jako to vypadalo na ostrovech v Tichém oceánu na konci 19. století a jak se tam život v té době měnil. Historky a postřehy o lidojedech, misionářích, obchodnících, domorodých náčelnících... (četl jsem v létě 2011, koupil v antikvariátě v Kutné Hoře)
Paul Coughlin: Již nikdy více "milý křesťanský chlapec"
(2005, No More Christian Nice Guy, česky vydal Návrat domů, 2009) Ježíš nebyl vždycky na všechny milý a příjemný. Spoustě lidem řekl nepříjemné věci, prodavače z chrámu vypráskal. Nebyl ale drsný pro svůj zisk nebo ze špatné nálady. Někdy říkal drsnou ale důležitou pravdu, někdy se prostě zastal slabších. (četl jsem 2010 nebo 2011)
G. K. Chesterton: Klub zneuznaných mužů
(1930, Four Faultless Felons) Čtyři chestertonovsky paradoxní povídky o zdánlivých zločincích. Někdy člověk musí udělat věc, která je za normálních okolností špatná, aby zabránil něčemu daleko horšímu. Ale opatrně s tím - účel nesvětí prostředky. (četl jsem asi 2010)
Pakty Stalina s Hitlerem
(výběr dokumentů z let 1939 a 1940, dokumenty přeložil a publikaci sestavil PhDr. Toman Brod, CSc., vydalo Naše vojsko + Česká expedice, 1990) Originální dokumenty, které mapují komunikaci a vztahy fašistického Německa a komunistického Sovětského Svazu na začátku 2. světové války, kolem paktu Molotov-Ribbentrop. Je to extrémně zajímavé, ale nechutné, hnusné čtení - s jakým vypočítavým a bezohledným cynismem si obě velmoci dělí Evropu, koordinují postup armád i propagandy. Ve světle těchto (původně přísně tajných) textů vypadá jinak i konec války, osvobození Československa Rudou armádou, ovládnutí východní Evropy Sovětským Svazem. A jako pamětník závěru komunismu v Československu mám ještě v živé paměti ty drzé komunistické lži o tom jak začala 2. světová válka a o tom jak Sovětský Svaz je záštita míru atd, atd... (četl jsem asi v r. 2010)
George Orwell: Farma zvířat
(1943-1944, The Animal Farm) Orwellovu klasiku jsem si dlouho nechával nepřečtenou. Geniální kniha, podobenství, bajka o strašných věcech, o nejhorších "zvěrstvech", kterých je člověk schopen, a které se skutečně staly v nejvzdělanějším a nejracionálnějším (dvacátém) století. Z utlačovaných se snadno stanou utlačovatelé, člověk se dá snadno obelhat...
Fascinuje mě jak Orwell dokázal vidět a popsat jasně věci, které nebyly snadno viditelné. (vydala Aurora 2004, překlad Gabriel Gössel; četl jsem v září 2009)
George Orwell: Válečný deník
(1940-1942, War-time Diary) Pohled člověka, který v jedné válce sám bojoval, v téhle (druhé světové) už nemohl, kvůli chabému zdraví. Žil v Londýně během bombardování, fungoval v domobraně. O válečné situaci byl informován vlastně jako obyčejný občan, takže dost málo. Pro mně byl nový a zajímavý právě tenhle pohled obyčejného člověka, který není na frontě ani v centru dění, poslouchá zkreslené zprávy v rádiu, slyší nejrůznější fámy, občas mluví s někým trochu informovanějším, ale co se děje, se vlastně dozví až mnohem později. Neví jak vlastně válka dopadne. Zaujala mně právě ta nejasnost situace, otázky jak se která země zachová, jak se bude profilovat levice, pravice... Je to obrovský kontrast s naším pohledem z odstupu, s tím, jak my dnes máme historii (jakoby) jasnou, linie minulosti je relativně snadno čitelná...
Zdá se mi, že jeho pohled byl přece jen deformovaný jeho levicovostí, i když jeho levicovost byla poctivá a demokratická. (vydal: KMa a.s. - Levné knihy, četl jsem v září 2009)
Kevin Leman: Na otci záleží
(2000, What a Difference a Daddy Makes) Jak otcové ovlivňují své dcery. Povinná četba pro otce, který má alespoň jednu dceru. (Návrat domů, četl v létě 2009)
Michael Behe: Darwinova černá skříňka
(1996, Darwin's Black Box) Autor tvrdí, že něco tak složitého jako třeba živá buňka nemohlo vzniknout Darwinovskou evolucí. Musí za tím být záměr, inteligentní designér. Protože je buňka "neredukovatelně složitá", nemohla se vyvinout postupně z jednodušších forem. (vydal Návrat domů, četl jsem2009)
Pavel Javornický: Když se víra s vědou nehádá.
(2008) Pohled vědce - biologa a zároveň kazatele na vztah vědy a křesťanské víry. Věda zkoumá realitu z jiného úhlu než víra, ale obě se můžou doplňovat. Poznatky vědy nejsou s křesťanstvím v rozporu, mnohé v přírodě na Boha ukazuje. Není důvod vidět ve vědě ohrožení víry. (únor 2009)
George MacDonald: Zlatý klíč
(1867, The Golden Key) Zajímavé. (konec 2008, český překlad Tomáše Smolena jsem našel na internetu)
Charles Dickens: Kronika Pickwickova klubu
(1837, The Posthumous Papers of the Pickwick Club) Výborné! Anglický humor je stejně nejlepší, tedy společně s (některým) českým... (během r. 2008, koupeno v antikvariátě)
A.C. Doyle: Pes Baskervilský; Údolí strachu
(1902, 1915) Dva romány s Sherlockem Holmesem. (leden 2008; zdroj: antikvariát, cena: 40,- Mladá Fronta 1974)
A.C. Doyle: Studie v šarlatové; Podpis čtyř; Dobrodružství Sherlocka Holmese
(1887, 1890, 1892) První knihy o S.H. - dva romány a kniha povídek (přelom 2007 a 2008; zdroj: antikvariát, cena: 40,- Vyšlo v jednom svazku - Mladá Fronta 1971 )
Lewis Carroll: Alenčina dobrodružství v říši divů
(1865, Alice`s Adventures in Wonderland) Často zmiňovaná a občas citovaná knížka. Četl ji Neo? Některé hlody a situace jsou opravdu vypečené, ale nevím, jestli je děti můžou ocenit... :-) Z příběhu dýchá 19. století, takže působí pro dnešního člověka už trochu nezvykle.(2007)
George Orwell: Uvnitř velryby a jiné eseje
(30. a 40. léta 20. století) Sbírka esejů autora pojmu "velký bratr". Na Orwellovi se mi líbí, že touží po pravdě, snaží se nelhat - snad ani sobě. Nemyslím si, že měl ve všem pravdu, ale líbí se mi ta snaha dobrat se pravdy; a schopnost vidět, že jedna a jedna jsou dvě. Obdivuji, že rozpoznal nebezpečí, před kterými většina ostatních strkala hlavu do písku - stejně jako je to dnes. Chce být optimistou, ale je příliš realista na to, aby mu to opravdu šlo. Zdá se mi, že svá pozitivní očekávání odsunul bezpečně daleko do budoucnosti, aby nemohl být úplně zklamán. Dobrovolně šel do války, kvůli tomu, čemu věřil - může tomuhle dnes ještě někdo v Evropě rozumnět? Naštěstí ano - je ještě pár lidí, kteří věří, že za svobodu a pravdu je třeba bojovat, že vůbec nějaká pravda existuje. (četl jsem během několika let - do r. 2007; jedna z mála knih které jsem koupil nové v "normálním" knihkupectví.)
John Eldredge: Velký příběh
(EPIC - The story, 2004) Život je příběh. Historie lidstva - z nadhledu, vyprávěná netradičním způsobem. Proč nás tak fascinují některé příběhy, filmy, knihy? Protože se v nich zrcadlí Velký příběh vesmíru. (2006, Vydal Návrat domů)
Agatha Christie: Záhadné zmizení Lorda Listerdalea
(The Listerdale Mystery) Knížka detektivních povídek. Detektivky s Sherlockem Holmesem nebo Otcem Brownem jsou pro mně výrazně lepší, mají zajímavější atmosféru. Příběhy od Agáty mi připadají poněkud povrchní, zápletky naivní (až červenoknihovní), děj vyprávěný uchvátaně. Typická pointa: "Natáhla k němu ruce a on je chytil do svých."... (2006, antikvariát v MB)
George MacDonald: Princezna a skřítkové
(The Princess and the Goblin, 1872) Pohádka. Doháním co jsem v dětství zanedbal :-) a taky chci vědět, co číst dětem. Doporučuji. Něco málo o autorovi. (četl jsem v r. 2005 nebo 2006)
G.K. Chesterton: Návrat Dona Quijota
(The Return of Don Quixote, 1927) Román. Chytrý a zábavný (jak jinak u G.K.CH.) pohled na středověk, socialismus, revoluce, tupou stádnost, statečnost, moderní dobu, ... zakončený úvahou o manželství a klášterech... :-) (2005)
C.S. Lewis: Poslední bitva (Letopisy Narnie VII)
(The Last Battle) Poslední kniha Letopisů Narnie. Skvělá. (2005)
R. L. Stevenson: povídky: "Kumpáni", "Flanchardský poklad", "Falesánské pobřeží",
(1887, 1893) Na Stevensonovi se mi líbí, že věří v dobro a staví se na jeho stranu. (začátek r. 2005, povídky vyšly - spolu s dalšími, které jsem četl dříve - v souboru s názvem "Klub sebevrahů", vydal Odeon 1977, knihu jsem pochopitelně koupil v antikvariátu)
Melville Davisson Post: Doomdorfova záhada - Případy strýce Abnera.
(Výbor z "The Complete Uncle Abner", povídky vycházely od r. 1911) Strýc Abner je americkým kolegou anglického otce Browna. Zatímco Brown je malý, brýlatý, na první pohled nijak vynikající, strýc Abner je vysoký, silný, na první pohled budící respekt - "Statkář na koni a s biblí v ruce". Detektivky kromě jiného poskytují pohled do doby, kdy se kladly základy amerického právního systému a společnosti. Divoký západ trochu jinak než ho známe - počítám že Postův pohled může být poněkud věrohodnější než mnohý western (natož Májovka), protože Post psal o prostředí, které důvěrně znal - z kterého pocházel on a jeho rodina. (začátek r. 2005)
A.C. Doyle: Poslední poklona Sherlocka Holmese
(His Last Bow) Systematické studium Sherlocka Holmese jsem začal předposlední knihou jeho příběhů :-) (2004/2005)
Arnold Lobel: Pan Sova
(Owl at Home, 1975) Pět jednoduše geniálních příběhů pro děti. Dětem se opravdu líbí a přitom mají dospělou hloubku, patří k těm, které zanechají hluboký dojem. Několik pojmů z nich se nám doma ujalo, a přitom knížku přečtete pomalým tempem za čtvrt hodiny. (četl jsem asi 2004, vydal Albatros 1996)
C.S. Lewis: Čarodějův synovec (Letopisy Narnie VI)
(The Magician`s Nephew) (asi 2003)
Philip Yancey: Nekončící milost
(What`s so amazing about Grace?, 1997) Všichni jsme bastardi, ale Bůh nás stejně miluje. Skvělá knížka amerického novináře. (podzim 2003)
Alan Moore, Kevin O`Neill: Liga výjimečných
(The League of Extraordinary Gentlemen, 2000) Komix, ve kterém vystupují postavy z anglické literatury kolem přelomu 19. a 20. století. Když zjistili, že to čtu, hned to zfilmovali :-) (červenec 2003, doporučil a půjčil mi Jan Samohejl)
Gene Edwards: Příběh tří králů
Autor svou knihu věnuje "Křesťanům se zlomeným srdcem, kteří opustili autoritářské společenství a kteří hledají útěchu, uzdravení a naději. Kéž se vám podaří zotavit se a pokračovat dále s Ním, který znamená svobodu. A také křesťanům, kteří prožili nebo právě prožívají srdcervoucí zkušenost s rozdělením ve svém společenství... "
Vzácná knížka, protože se věnuje důležitému, a málo diskutovanému tématu. I přes mnohé, s čím nesouhlasím, ji považuji za velmi dobrou a hodnou pokorného přečtení. Víc o knize. (jaro 2003)
A.C. Doyle: Vila Vistárie
(The adventure of Wisteria Lodge) Anglická klasika s Sherlockem Holmesem. (červen 2003)
R.L. Stevenson: Podivný případ Dr. Jekylla a pana Hyda
(The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde, 1886) Svým zlým sklonům nelze vymezit jejich teritorium, a očistit tak tu lepší část. Dobro a zlo v člověku nelze oddělit, ale když zlu necháme volný průchod... (jaro 2003)
R.L. Stevenson: Pavilon na písčinách; Markheim
(The Pavilon on the Links, 1880) Pro anglofila lahůdka - už ten název má atmosféru. (Markheim, 1885): Působivá povídka. (jaro 2003)
Robert Louis Stevenson: Klub sebevrahů
(The Suicide Club, 1882) Vzrušující dobrodružství prince Florizela z Bohemie (! - zajímalo by mě, jestli byl Stevenson někdy v Čechách). Taky lahůdka. (duben 2003)
Jan Masaryk: Volá Londýn
(1945) Přepis rozhlasových promluv vysílaných do okupovaného Československa z Londýnského exilu za 2. světové války. Je zajímavé sledovat průběh války z tohoto hlediska. (začátek 2003)
Thomas Malory: Artušova smrt
(středověk:) Těžko stravitelné, protože poněkud vzdálené dnešnímu myšlení - tím spíš hodné zájmu. Bohužel seškrtáno překladatelem - tedy o něco stravitelnější, ale méně hodnotné. (konec 2003)
Charles Dickens: David Copperfield
Retold by ... Převyprávěná zjednodušená verze pro děti. Z originálu bez pomoci bych toho moc neměl. Uriah Heep je teda pěkně slizkej. (září 2002)
A.C. Doyle: The Adventure of Speckled Band
Četl jsem jednak v originále a zároveň převyprávěnou verzi v angličtině LangMaster. (konec léta 2002)

A.C. Doyle: Three Cases of Sherlock Holmes / Tři případy Sherlocka Holmese
(The Adventure of the Creeping Man; ... Lion`s Mane; ... Veiled Lodger) V originále a v českém překladu. Vydal Garamond. (konec léta 2002)
G.K. Chesterton: Paradoxy Pana Ponda
(Paradoxes of Mr. Pond) V českém překladu vyšel výběr z této povídkové knihy. (konec léta 2002)
H.G. Wells: Válka světů
(The War of the Worlds, 1898) Zase katastrofa (ne literární). Klasika jednoho ze zakladatelů sci-fi: invaze Marťanů na Zem. (červenec 2002, antikvariát v MB)
John Wyndham: Den Trifidů
(The Day of the Triffids, 1951) Katastrofická sci-fi, přesto vyznívá celkem pozitivně. Málokterá knížka mě tak strhla. (červen 2002, Levné knihy)
George MacDonald: Lilith
(1895) Téměř surrealistický, fantaskní román, s náročnou symbolikou, semtam moralizující. Dobré, ale trochu překomplikované, ostatně prý je to MacDonaldovo nejsložitější a také poslední fantastické dílo. Nápadné množství (kladných i záporných) postav jsou ženy. Vydalo nakladatelství Aurora.  (květen, červen 2002)
Antoine de Saint-Exupéry: Noční let
(Vol de nuit, 1931) Letecká próza zasněného francouzského šlechtice a pilota. Podnětné, velice dobře napsané. Působivě vylíčená atmosféra smrti - ztráty člověka; otázka jestli je možné riskovat život člověka pro „vyšší“ cíle - idea pokroku?     „ ...děláme pořád, jako by něco svou hodnotou převyšovalo lidský život... Ale co to je?“ (začátek května 2002)
Humphrey Carpenter: J.R.R. Tolkien - Životopis
(J.R.R. Tolkien - A Biography, 1977) Tomu, kdo má rád Tolkiena, zaručeně stojí za přečtení. (březen, duben 2002)
J.R.R. Tolkien: Silmarillion
Nahuštěná historie Tolkienova Světa. „Mýtus pro Anglii“.
První pokus o přečtení jsem před pár lety vzdal, a znovu jsem to zkusil, když jsem v kině viděl první část Pána prstenů. Když jsem se teď začetl, byl jsem nadšený a ohromený. Je to síla, opravdový mýtus - příběh, který nemusí být historicky pravdivý, ale je pravdivý svým poselstvím, člověk v něm poznává život a realitu. (únor, březen 2002)
Jack London: Rudý mor
(The Scarlet Plague, 1915) Tato katastrofická sci-fi kupodivu není o komunismu. Londonův rudý mor je o něco úspěšnější než jeho politický bráška - lidstvo pokosí skoro celé. Knížka je útlá a zajímavá, ale zdá se mi, že nejpřesvědčivěji stejně působí líčení divoké přírody. (konec ledna 2002)
Sam Wellman: C.S. Lewis - Poutník krajinou fantazie
(C.S. Lewis, Author of Mere Christianity, 1996) Životopis C.S.L. (zima, začátek 2002)
C.S. Lewis: Zničení člověka
(The Abolition of Man) Ztráta absolutních hodnot znamená ve skutečnosti zničení lidství. (podzim 2001)
C.S. Lewis: Kůň a jeho chlapec (Letopisy Narnie V.)
(The Horse and His Boy) (říjen, listopad 2001)
Hilaire Belloc: Milost Alláhova
(The Mercy of Allah, 1922) Drsná, drsná, drsná satira o náboženském pokrytectví a bezohledném byznysu. Křesťan a západní člověk by se neměl nechat ukolébat tím, že příběh je zasazen do východních islámských kulis. Myslím, že o východ a o Islám tady až tak nejde. (konec léta 2001, knížku jsem koupil v antikvariátě na náměstí v Litomyšli)
H.G. Wells: Neviditelný
(The Invisible Man, 1897) Autor byl významným ateistou, přítelem a oponentem G.K. Chestertona. Kniha přesto vyznívá velice konzervativně; ukazuje, že zlo je ubohé a ve své podstatě slabé, že ničí především a nejvíce toho, kdo ho páchá. (přelom července a srpna 2001, antikvariát v Kutné Hoře)
Ray Bradbury: Marťanská kronika
(The Martian Chronicles, 1950) Příběh fiktivní kolonizace Marsu, tvořený pásmem povídek a obrazů. Zajímavé, občas strašidelné, je o čem přemýšlet. Mihne se tu i motiv likvidace literatury. (červenec 2001, antikvariát v Kutné Hoře)
Léon Krier: Architektura - volba nebo osud
(překlad: Jiří Huťa, M.F.A) Krierův pohled na architekturu a urbanismus je (pro dnešní dobu) příliš revoluční, protože je příliš tradiční. S mnohým lze nesouhlasit, ale obávám se, že v podstatě má autor pravdu. Citát z knihy jsem použil v oddílu "Architektura". Doporučuji k přečtení nejen architektům. (jaro 2001)
Dušan Hamšík: Génius průměrnosti
(1967) O Hitlerovi, hlavně o jeho posledních dnech. Velice užitečné zamyšlení. (2000 nebo 2001)
C.S. Lewis: Stříbrná židle (Letopisy Narnie IV.)
(The Silver Chair) (asi 2000)
Karel Čapek: Krakatit
(1924) Horečnatá sci-fi českého klasika. (2000)
J.R.R. Tolkien: Pán prstenů
(The Lord of Rings) Příběh o dobru a zlu, o statečnosti, o síle slabých; o daleké a těžké cestě i o domovu. (1999)
C.S. Lewis: Plavba Jitřního poutníka (Letopisy Narnie III.)
(The Voyage of the Dawn Treader) (1999)
J.R.R. Tolkien: Hobit
(The Hobbit) Cesta tam a zase zpátky. Četbu Tolkiena doporučuji začít Hobitem. (1999)



C.S. Lewis: Princ Kaspian (Letopisy Narnie II.)
(...) (1998)
G.K. Chesterton: Anarchista Čtvrtek
(The Man Who Was Thursday) S podtitulem "Zlý sen". Rozkrývání sítě anarchistů se vyvíjí poněkud neočekávaně. (červenec 1998)
G.K. Chesterton: Autobiografie
(1936) (jaro 1998)
Bruce Olson: Bručko
(Bruchko) Lingvista ze severu se stal misionářem mezi jihoamerickými indiány. Pochopili co jim chce sdělit, protože se stal jedním z nich a přijal jejich způsob života. (březen 1998)
G.K. Chesterton: Klub podivných živností
(...) Knížka detektivek, které vlastně detektivkami nejsou. Všechny podivné události se nakonec vysvětlí naprosto nekriminálně. (přelom 1997/98)
George Orwell: 1984
(Nineteen Eighty-Four, 1949) Temná a hrozivě výstižná vize totality. Viz článek. Zajímavý doslov Milana Šimečky, který měl se skutečnou totalitou své zkušenosti. (listopad, prosinec 1997)
G.K. Chesterton: Modrý kříž
Výběr detektivek s Otcem Brownem (začátek zimy 1997)
C.S. Lewis: Návštěvníci z mlčící planety, Perelandra, Ta obludná síla (Kosmická trilogie)
(Out of the Silent Planet, Perelandra, That Hideous Strength; 1938-45) Souboj dobra a zla ve sci-fi kulisách. (poslední díl jsem přečetl 1997)
C.S. Lewis: Svědectví o zármutku
(A Grief Obseved) Autor knihy "Problém bolesti" prožívá svou drtivou bolest po smrti ženy, kterou miloval. (1997)
C.S. Lewis: Průvodce modlitbou
(Prayer: Letters to Malcolm) (1997)
C.S. Lewis: Zaskočen radostí
(Surprised by Joy) Proč a jak se C.S.L. stal křesťanem. (1997)
C.S. Lewis: Lev, čarodějnice a skříň (Letopisy Narnie I.)
(The Lion, The Witch, and the Wardrobe) (1997) ...

G.K. Chesterton: Létající hospoda
(The Flying Inn, 1914) V Anglii je pod muslimským vlivem zakázán alkohol, ne každý se ale tak snadno dá připravit o své svobody... Křesťanstvo zde reprezentuje anglický hostinský a lehkovážný Irský dobrodruh. Nápadité, živé, je to nářez. Jen to chce překonat trochu vleklý začátek a náboženské i protináboženské předsudky. Více zde. (1995 nebo 96 ?)
R.L. Stevenson: Poklad na ostrově
(The Treasure Island, 1883) Zaujalo mě, že hrdinové knížky počítají s Bohem - na to nejsme v poskomunistických Čechách zvyklí, nečekáme to. (1995?)
Gilbert Keith Chesterton: Napoleon z Notting Hillu
(The Napoleon of Notting Hill, 1904) Tahle kniha pro mě byla v několika ohledech zlomová: jednak jsem začal po nějaké době znovu číst beletrii, a pak jsem skrze ni objevil jejího autora, kterého jsem do té doby neznal. ... Už když jsem se začetl, byl jsem nadšen - zejména způsobem humoru. Více zde. (květen 1995)


...

Larry Crab: Skutečná změna je možná, jestliže začneš uvnitř.
(...) Kniha amerického psychologa, která mě taky dost ovlivnila. (1.pol.90.let)
Derek Prince: Setkání v Jeruzalémě
(...) (1.pol.90.let)
David Wilkerson: Dýka a kříž
(...) Venkovský kazatel se kdysi vypravil do New Yorku mezi lidi z velkoměstských gangů. Zajímavé na tom je, že ten příběh pokračuje dodnes, dokonce i v Čechách. (asi 1991)
Joni Eareckson: Joni
(...) (zima 1991)
Bible
Ještě za komunistů jsem četl Nový zákon (novější část Bible), a dospěl jsem k přesvědčení, že pokud by si autoři zprávu o Ježíšovi vymysleli, napsali by to jinak. Na začátku devadesátých let jsem pak Bibli přečetl celou. Na jejím klíčovém významu pro člověka nemění nic ani to, že byla a je zneužívána i ignorována kdekým. Pokud se Biblí začnete seriózně zabývat, změní váš život.
Henryk Szienkiewicz: Quo vadis?
(...) Četl jsem po nocích, když jsem chodil na gymnázium. Silný dojem. (1989...90 ?)


...

Zdeněk Jirotka: Saturnin
(5.7.1988)
povinná četba
O prázdninách před prvním ročníkem gymnázia jsem strávil úžasných čtrnáct dní skoro sám na chalupě, a přečetl jsem skoro celou povinnou četbu na prvák - všechno, co jsem sehnal. S četbou v dalších ročnících to už tak slavné nebylo. (srpen 1987)
Arthur Ransome: Boj o ostrov; Zamrzlá loď kapitána Flinta
(...) (1986)
Daniel Defoe: Robinson
(...) (_?)
Wolf Durian: Lumberjack
(...) Skutečný příběh z "divokého západu". Žádná májovka, žádní indiáni a kovbojové. Dřevorubci s puchýři na rukách, mytí nádobí v kantýně, zima v lese... (_?)
Vojtěch Steklač: Boříkovy lapálie, atd...
(...) (kdysi dávno...)
Vojtěch Steklač: Dobrodružství tajného agenta Pankráce Tangenta
(...) Super knížka se skvělými ilustracemi Václava Kabáta. (kdysi dávno...)

atd, ...