VLADIMÍR REJMON

úvodní strana
literatura - co čtu
...GKCH
...GMD
...Orwell
...co jsem četl
prodej knih
moje odkazy
rejmon.architekt

GEORGE ORWELL


Nejlepší knihy pořídíte za babku...
aneb barmský policista George Orwell a jeho rok "1984"

Mnozí z Vás vědí, jak jsem přišel k většině knih od anglického spisovatele Chestertona - koupil jsem je po antikvariátech za babku (rozuměj: "velmi malou cenu"). Knihu "1984" od George Orwella jsem koupil dokonce na ulici u stánku s výprodejem knih, a to za 5,- Kč (slovy "pět Kč"). Kniha, která za komunistů byla zakázaná, četla a půjčovala se tajně, byla pár let po revoluci téměř neprodejná.

Uteklo několik let než jsem se dostal k tomu, abych si ji přečetl, ale když se tak stalo, litoval jsem, že jsem si jich (za tu cenu!) nekoupil víc. Ne že bych si myslel, že vlastnictvím více výtisků se užitek z četby rozhojní, ale mít víckrát tak dobrou knihu bych nepovažoval za zbytečné.


Děj knihy, kterou Orwell napsal v roce 1948, se odehrává v budoucnosti (v roce "1984") na území dnešní Velké Británie, která je v té době součástí totalitní Oceánie. Ta je pravděpodobně jednou ze tří velmocí, které ovládají svět a vedou mezi sebou už léta válku. Málokdo ale ví, jestli to tak opravdu je - všichni obyčejní lidé mají jen ty informace, které jim poskytne oficiální propaganda, a všichni (kromě "prolétů" - manuálně pracujících, kteří nejsou ani považováni za lidi) žijí pod neustálým dozorem Ideopolicie, která je 24 hodin denně špehuje pomocí speciálních obrazovek, které jsou zároveň kamerami, nejdou vypnout a jsou téměř všude - i v bytech. Nic není protizákonné, protože žádné zákony už dávno neexistují, ale když si hlavní hrdina Winston Smith začne psát tajně deník, ví, že pokud bude odhalen, hrozí mu trest smrti nebo aspoň pětadvacet let v táboře nucených prací.

Totalita roku "1984" jde dál, než je běžné vnější ovládnutí člověka. Straně jde o ovládnutí myšlení lidí, o to, aby všichni milovali Velkého Bratra - vůdce strany, strážce Revoluce. Samostatné myšlení je naprosto nežádoucí, zdravý rozum je systematicky likvidován. Spontánnost je nemyslitelná, láska je odstraněna, sex je jen "povinnost vůči Straně" - jeho jediným důvodem je zplodit potomky. Historie je přepisována, přepisovány jsou knihy (To dobře známe z vlastní zkušenosti: J.V. Pleva přepsal Robinsona, abychom nemuseli číst o Boží Prozřetelnosti, o Kristu a o obrácení Pátka. A ve škole nám taky nikdy neřekli, že se Hitler se Stalinem dohodli na rozdělení Evropy, a Polsko napadli společně. Měli jsme věřit tomu, že vojáci tatíčka Stalina šli Polsko bránit).

Výborné vystižení povahy a úmyslů totalitního režimu je ale jen jedna z věcí, které mě v knize zaujaly.

Možná ještě aktuálněji vnímám dva pojmy, které dle mého názoru geniálně vystihují duševní, myšlenkové pochody, které hrozí každému z nás; a pokud zůstanou v naší mysli neodhaleny, zabíjejí nejen zdravý rozum a upřímnost, ale i schopnost komunikovat - sdělit myšlenku a porozumět.

1. doublething - podvojné myšlení, "ovládání skutečnosti".

" ...Vědět a přitom nevědět, uvědomovat si plnou pravdu, a přitom pronášet pečlivě vykonstruované lži, udržet současně dva názory, které se vzájemně vylučují, vědět, že jsou protikladné, a věřit v oba; používat logiku proti logice, odvrhovat morálnost, a přitom ji vyžadovat, věřit, že demokracie je nemožná a že Strana je strážcem demokracie, zapomenout všechno, co je třeba zapomenout, potom to znova z paměti vylovit, když je toho zapotřebí, a zas to promptně zapomenout: a nadevšechno aplikovat týž proces na proces sám. To byla nejzazší finesa: vědomě si přivodit nevědomost a pak znovu zapomenout na akt hypnózy, který člověk právě provedl..." (kapitola 3, str.27) "...Musí to být proces vědomý, jinak by nebyl uskutečněn s dostatečnou přesností, ale musí být zároveň nevědomý, neboť jinak by s sebou přinášel pocit nepravosti a tím i pocit viny. ..." (kapitola 9, str. 140).

Nemáte někdy sklon uvěřit tomu, čemu chcete věřit (i když tušíte, že to není úplně ono) a pak zapomenout, že jste sami sebe přesvědčili?

2. newspeak

"Newspeak byl oficiální jazyk Oceánie vytvořený pro ideologické potřeby Angsocu neboli anglického socialismu... nebyl vytvořen pouze k vyjadřování světonázorových myšlenkových postupů vlastních oddaným stoupencům Angsocu, nýbrž proto, aby znemožnil všechny jiné způsoby myšlení... (Dodatek - principy newspeaku, str. 196.)

...Některá ... slova měla přesně stanovený význam a byla sotva srozumitelná těm, kteří nezvládli celý tento jazykový systém... Významy těchto slov, pochopitelně nepříliš početných, se rozšířily natolik, až do sebe pojaly celé skupiny výrazů, které bylo možno vyškrtnout a zapomenout, protože jejich smysl byl dostatečně zakódován v jediném souhrnném výrazu. ... Jak už jsme viděli v případě slova free - svobodný , byla někdy z pohodlnosti zachována i slova, která v sobě kdysi nesla kacířský obsah, avšak byly z nich vymýceny nežádoucí významy... (str. 200)

...Na konci (vývoje a zavedení newspeaku - pozn. vl.r) zářila naděje, že artikulovaná řeč bude vycházet z hrdla, aniž se na ní budou podílet vyšší mozková centra. ..." (str. 203)

Přemýšlíme o významu slov, která říkáme, nebo jen bezmyšlenkovitě vypouštíme zvuky z úst? Nepřijímáme příliš snadno fráze, které by nemohly obstát, pokud bychom se nad nimi zamysleli?

"1984" doporučuji k přečtení úplně každému. Není to vždycky příjemné čtení (nekončí zrovna happyendem), je to ale geniální kniha, která odhaluje některá smrtelná nebezpečí, která číhají na lidskou duši a společnost, a klade pár dost podstatných otázek. Je možné zotročit lidskou duši? Jakým způsobem? Jak svou duši ubránit? Jak lze donutit člověka, aby věřil, že dva a dva je pět? Vím, že mnozí odpovědi znáte, ale přemýšlejme o těch věcech hlouběji. Dnešní (v podstatě velmi pohodový) život nemusí trvat napořád. Ne ve všech zemích je svoboda, a především: ne všechny duše jsou svobodné.

George Orwell (1903 - 1950), narozen v Indii, byl šest let členem britské koloniální policie v Barmě, pak žil v Paříži, v Londýně, myl nádobí, byl tulákem, žil mezi chudinou, byl učitelem, knihkupcem a redaktorem. Bojoval ve Španělské občanské válce, kde byl raněn. Autor světového bestselleru "Farma zvířat", psal články, reportáže, eseje, romány. Knihu "1984" napsal jako těžce nemocný, rok po jejím vydání zemřel.

Vladimír Rejmon, 2001